Ortodoncja

Ładne proste zęby to istotny element wpływający na urodę człowieka i jego pewność siebie. Ładny uśmiech oprócz dobrego samopoczucia może stanowić klucz do zadowolenia w życiu i pracy.
Naprawa brzydkiego zgryzu nie zawsze musi być skomplikowana. Można ją przeprowadzać dwoma sposobami.


Aparaty ruchome stosowane są u dzieci do dwunastego roku życia (do momentu pojawienia się wszystkich zębów stałych). Można je również zastosować u starszych, ale w wadach o małym nasileniu. Aparaty ruchome pacjent wkłada i zdejmuje samodzielnie. Stosowane zazwyczaj u dzieci od 7 do 12 roku życia. Noszone przez całą noc i przez dłuższą część dnia.

Aparaty stałe to precyzyjne urządzenie do korygowania poważnych wad zgryzu u pacjentów ze wszystkimi zębami stałymi (od 12 do 45 roku życia). Składają się z zamków ortodontycznych naklejanych na pojedyncze zęby (metalowe kosteczki). W zamki wplata się drut ortodontyczny w formie łuku. Jest on przytwierdzany do zamków przeźroczystymi gumkami ortodontycznymi (mogą być kolorowe). Zakładanie aparatu odbywa się w czasie wizyty trwającej ok. dwóch godzin. Aparat stały jest noszony średnio około 1 roku. W trudnych wadach zgryzu czas leczenia może ulec wydłużeniu.


Po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest zastosowanie aparatu retencyjnego.


Leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów:

  • badanie pacjenta, pobranie wycisków celem wykonania gipsowych modeli, analiza RTG,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie aparatu ortodontycznego,
  • comiesięczne (regularne) wizyty kontrolne,
  • zdjęcie aparatu po zakończeniu leczenia,
  • utrzymanie efektów leczenia – retencja
Modele zębów przed leczeniem ortodontycznym i po zakończeniu leczenia aparatem stałym.